ЗАМІСНА ПІДТРИМУВАЛЬНА ТЕРАПІЯ НА ПОЛТАВЩИНИ
Замісна підтримувальна терапія на Полтавщини
З 2006 року Полтавська область одна з найперших в Україні підтримала, запровадила та продовжує розширювати програму замісної підтримувальної терапії (ЗПТ).
ЗПТ є визнаним у світі найбільш економічно ефективним науково-обґрунтованим методом лікування людей, хронічно залежних від наркотичних речовин опіоїдної групи, та має на меті попередження розповсюдження ВІЛ/СНІДу серед людей, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом, а також сприяє їх ресоціалізації, зменшенню кримінальної активності, поверненню до повноцінного життя у суспільстві. Для лікування ЗПТ використовують два лікарських препарати – таблетовані метадон та бупренорфін, що з 2019 року на 95% закуповуються МОЗ України за кошти державного бюджету.
Цільові групи визначені Державною стратегією у сфері протидії ВІЛ- інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитом на період до 2030 року №1415-р «Про схвалення Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ- інфекції /СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитом на період до 2030». Відповідно до цілей Стратегії до 2030 року 40% осіб від оціночної кількості осіб, які вживають опіоїди та мають залежність, необхідно охопити послугами ЗПТ. Це може бути досягнуто завдяки щорічному залученню до лікування щонайменше 5288 осіб у масштабах країни.
На даний час в області ЗПТ впроваджується на базі лікувально-профілактичних закладів області первинного, вторинного та третинного рівнів надання допомоги.
Станом на 01.06.2022 в Полтавській області функціонує 13 осередків ЗПТ (11 ЛПЗ), кількість пацієнтів складає 1106 осіб (18% від оціночної кількості осіб, що споживають опіоїди). Згідно цілей і завдань розвитку замісної підтримувальної терапії в Україні у Полтавській області на кінець року передбачалося 1052 пацієнти.
На даний час загальна кількість осіб – учасників ЗПТ в області складає 67,1% від перебуваючих під наглядом наркозалежних, споживачів ін'єкційних опіоїдів (56,6% на кінець 2021 року). Україна за 2021 рік – 33% Починаючи з 24.02.2022 до лікувально-профілактичних закладів області з метою отримання ЗПТ звернулось 156 осіб з числа мешканців Донецької, Київської, Луганської, Сумської, Харківської областей. Станом на 01.06.2022 продовжують терапію 118 осіб.
Важливим критерієм ефективності застосування ЗПТ є отримання пацієнтами в разі супутніх захворювань ВІЛ/СНІДу та туберкульозу специфічного лікування зазначених хвороб. Так, кількість пацієнтів, які мають ВІЛ-статус, 309 осіб (28% від загальної кількості учасників ЗПТ) та отримують АРТ на 01.06.2022 р. складає 303 особи (98% від кількості ВІЛ інфікованих), в 2021 – 259 із 260 інфікованих (96%), в 2020 – 250 із 260 інфікованих пацієнтів (95%).
Таким чином, спостерігається збільшення кількості пацієнтів охоплених АРТ, що є одним із основних індикаторів якості проведення ЗПТ. Окрім ВІЛ статусу, пацієнти ЗПТ мають іншу поєднану патологію, таку як туберкульоз – 111 осіб (10% від загальної кількості пацієнтів ЗПТ), вірусний гепатит С – 682 (62% від загальної кількості пацієнтів ЗПТ). І саме ЗПТ дає змогу інтегровано підходити до лікування супутніх захворювань, що дозволяє діагностику і лікування проводити за місцем отримання замісного препарату. Таку інтегровану допомогу отримують 58 осіб. Станом на 01.6.2022 р. середня доза метадону гідрохлориду по області складає 85 мг. Ця цифра є стабільною за останній рік, що дає змогу мати певний резерв замісного препарату і провадити терапію більшій кількості пацієнтів, чим існує наявних місць.
З метою покращення доступності до ЗПТ та покращення соціальної адаптації пацієнтів, розпочато практику самостійного домашнього прийому замісного препарату відповідно до постанови КМУ від 13 травня 2013 року №333 «Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я», вимог наказу МОЗ України від 27.03.2012 року №200 «Про затвердження Порядку проведення замісної підтримувальної терапії хворих з опіоїдною залежністю». Кількість таких осіб у Полтавській області становить 937 (85% від загальної кількості учасників).
Одним з критеріїв ефективності ЗПТ є підвищення соціального рівня адаптації пацієнтів. Саме цю допомогу забезпечують злагоджена робота соціальних працівників, психологів та лікарів, тобто командна робота. Так питома вага працевлаштованих становить 48% від загальної кількості учасників ЗПТ, працевлаштовані офіційно 18%, оформили групу інвалідності 10%. Понад 65% пацієнтів, які отримують ЗПТ, залучені до терапії після звільнення з місць позбавлення волі і мають достатній рівень соціальної адаптації.
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»