A A A K K K
для людей з вадами зору
ПОЛТАВСЬКА РАЙОННА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
Полтавська область

ТРИ КРОКИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ

Дата: 21.12.2021 13:21
Кількість переглядів: 211

Три кроки для профілактики грипу

 

Минулої зими грипу в Україні майже не було – цей епідемічний сезон (2020-2021 років) фахівці назвали унікальним. Експерти вважають, що на зникнення грипу вплинули карантин та обмежувальні заходи, адже ковід та грип передаються схожими шляхами.

Чому грип обов’язково повернеться?

Для циркуляції цього захворювання потрібен вірус грипу, а низькі температури допоможуть йому розповсюджуватися. Адже взимку люди більше часу проводять у закритих, часто не провітрюваних приміщеннях: здорові змушені дихати тим же повітрям, що й інфіковані. Крім того, взимку дні коротші, а брак сонячного світла впливає на рівень вітаміну D та мелатоніну в нашому організмі. Це, своєю чергою, впливає на імунну систему та знижує її здатність боротися з вірусами.

Вірус грипу легше виживає у більш холодному та сухому кліматі. Взимку є більше можливостей для утворення нових штамів та їх поширення.

Тому грип рано чи пізно до нас повернеться. Він ще візьме своє.

Цьогоріч ВООЗ прогнозує циркуляцію в Україні таких вірусів грипу:

  • вірус, подібний A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2);
  • вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria);
  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Саме ці штами увійшли до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати у цьому епідсезоні.

Гострі вірусні інфекції легко поширюються серед населення як повітряно-крапельним, так і контактно-побутовим шляхом. Захворювання, як правило, починається гостро: із підвищення температури, кашлю, з болем у горлі, у м’язах, суглобах, головним болем, значно рідше – блюванням, нудотою, болем у животі.

Грип часто ускладнюється пневмонією (вірусною чи вірусно-бактеріальною). При тяжкому перебігу хвороби швидко розвивається дихальна недостатність, що може призвести до летального наслідку.

Тому при першому підвищенні температури необхідно терміново звертатися до лікаря. Адже ефект від противірусної терапії найкращий у перші 48 годин захворювання. Раннє звернення за медичною допомогою в лікувальний заклад, детальне обстеження упередить ускладнення перебігу хвороби.

Сезонний грип передається легко і швидко, поширюється в школах, дитячих садках, на підприємствах та в містах. Коли інфікована людина кашляє, маленькі краплі, що містять віруси грипу, потрапляють у повітря, їх вдихає інша людина і зазнає впливу вірусу. Вірус може також передаватися через інфіковані руки. Тому під час кашлю потрібно прикривати рота та носа хусткою і регулярно мити руки.

Кому загрожує грип

Вірус грипу дуже агресивний. Однак імовірність захворіти на грип значно вища для дітей у віці від 6 місяців (до цього віку малюків бережуть антитіла мами, отримані у період внутрішньоутробного розвитку); для людей похилого віку, а також для вагітних жінок. Доволі високу небезпеку становить грип і для людей, які часто хворіють на ГРВІ. Це пояснюється низьким рівнем імунітету і, як наслідок – низькою опірністю організму.

До групи епідемічного ризику входять медичні працівники; школярі; студенти вишів; викладачі, персонал дитячих дошкільних установ; працівники транспорту, торгівлі, сфери обслуговування.

Підвищені ризики інфікування грипом та ускладнень після грипу виникають також на тлі таких захворювань: хронічні захворювання легенів, зокрема – бронхіальна астма; ендокринологічна патологія – важкі форми цукрового діабету; імунодефіцитні захворювання, зокрема ВІЛ-інфекція; онко- та онкогематологічні захворювання; серцево-судинна патологія; ниркова недостатність; гемолітична анемія. У групі ризику також люди, які часто приймають препарати на основі аспірину.

Найперший та найважливішй крок для профілактики грипу – вакцинація

Щорічне щеплення проти грипу вбереже від зараження вірусами та значно зменшить ризик захворіти. Сьогодні існує багато штамів вірусу грипу. Закономірно, що вакцина не може захистити від усіх. Проте щеплення захищає від найбільш поширених штамів.

Щеплення проти грипу знижує ризик захворіти, зменшує кількість візитів до лікаря та кількість пропущених у зв’язку із хворобою робочих або навчальних днів, попереджує розвиток серйозних ускладнень.

Кому треба робити профілактичні щеплення проти грипу? Особливо важливою є вакцинація дітей від 6 місяців до 5 років. Немовлята віком до 6 місяців також відносяться до групи підвищеного ризику серйозних ускладнень і наслідків грипу, але є ще надто маленькими для вакцинації. Однак особи, які доглядають за ними, обов’язково повинні зробити профілактичне щеплення.

Також щепитися проти грипу повинні жінки, які планують вагітність, вагітні та породіллі, люди, віком старші 65 років; люди з імуносупресивними станами (ВІЛ-інфіковані пацієнти, які постійно приймають глюкокортикостероїди в імуносупресивних дозах; хворі на онкологічні захворювання).

Вакцинація проти грипу рекомендована людям із хронічними захворюваннями: фіброз та цироз печінки, бронхіальна астма, ураження нирок (хронічна ниркова недостатність або нефротичний синдром), хронічні захворювання легень (уроджені аномалії, набуті хвороби, муковісцидоз), хронічні ураження серцево-судинної системи (уроджені та набуті вади серця, кардіоміопатія), функціональна чи анатомічна аспленія (у тому числі серпоподібно-клітинна анемія), цукровий діабет, спадкові метаболічні розлади, мітохондріальні хвороби.

Показами до вакцинації проти грипу є також неврологічні захворювання (хвороби головного та спинного мозку, церебральний параліч, епілепсія, інсульт, розумова відсталість), ожиріння (ІМТ>40 кг/м2 ), тривалий прийом ацетилсаліцилової кислоти.

До професійних груп ризику належать медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту та всі, хто працює в багатолюдних місцях.

Найкращий час для вакцинації – до початку епідемії грипу. Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж усього сезону. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців.

Другий крок для профілактики грипу – суворе дотримання профілактичних заходів

Дуже прості заходи допоможуть запобігти поширенню вірусів грипу і зберегти ваше здоров’я. Уникайте близького контакту з хворими. Якщо захворіли ви, то намагайтеся якнайменше часу перебувати поряд із іншими людьми, щоб не заразити їх. Якщо з’явилися симптоми грипу, залишайтеся вдома щонайменше добу після того, як спаде висока температура. При кашлі чи чханні прикривайте ніс та рот серветкою. Обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей; якомога частіше провітрюйте приміщення; уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань. Часто мийте руки з милом. Використовуйте антисептики для рук (спреї або гелі на спиртовій основі).

Не треба торкатися руками обличчя, особливо зони очей, носа та рота. Протирайте та дезінфікуйте поверхні та предмети, які можуть переносити мікроби та вірус грипу. Робіть вологе прибирання. Не забувайте про гаджети: на корпусі телефону осідає пил, бактерії і, звичайно ж, віруси. Зволожуйте слизові оболонки  носа, рота і горла – бар’єр на шляху інфекцій. Коли слизові пересихають, вони не справляються зі своїми функціями, і вірус безперешкодно проникає в організм. Щоб допомогти слизовим працювати на відмінно, використовуйте зволожуючий сольовий розчин. Його можна купити або зробити самостійно, для цього в одному літрі кип’яченої води розмішайте чайну ложку солі без гірки. Цим розчином можна промивати ніс кілька разів на день.

Крок третій: приймайте противірусні препарати тільки за призначенням лікаря

Якщо ви захворіли на грип, можете приймати противірусні препарати, але тільки за призначенням лікаря. Противірусні препарати сприяють пом’якшенню симптомів та прискоренню процесу одужання. Вони також зменшують ризик розвитку серйозних ускладнень та наслідків грипу.

Наталія Каун, лікар-фтизіатр КНП « Кобеляцька міська лікарня»

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора