A A A K K K
для людей з вадами зору
ПОЛТАВСЬКА РАЙОННА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
Полтавська область

28 ТРАВНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я ЖІНОК

Дата: 28.05.2021 14:59
Кількість переглядів: 282

28 травня – Міжнародний день здоров’я жінок

 

Рішення охороняти жіноче здоров’я жінок було прийняте 28 травня 1987 року під час V Міжнародної наради з питань жіночого здоров’я у Коста-Ріці. З тих пір щорічно в світі відзначається Міжнародний день здоров’я жінок.

Цей день покликаний нагадувати всім, що здоров’я жінки має величезне значення для майбутнього будь-якої нації. Перша кампанія в межах святкування цього міжнародного дня була присвячена запобіганню материнської смертності. Вона мала великий успіх, адже поширювала інформацію, яку складно було знайти у відкритому доступі.

Право жінки на всебічне і повне обслуговування для підтримки сексуального та репродуктивного здоров’я позначено в міжнародних угодах про права людини і гарантує право на життя, здоров’я і конфіденційність. Останнім часом фахівці відзначають погіршення репродуктивного здоров’я жінок. Прогнозується подальше зростання числа безплідних жінок із 6-8% до 15-20%.

Поліпшення здоров’я жінок – центральне завдання глобальної програми охорони здоров’я та прав людини. Адже жінка відіграє вирішальну роль у підтримці соціального, фізичного та економічного добробуту своєї сім’ї.

ВООЗ рекомендує жінкам дотримуватися нескладних профілактичних заходів

Контроль артеріального тиску. Підвищений кров’яний тиск збільшує ризик серцевого нападу, інсульту і захворювань нирок. Слід пам’ятати, що норма артеріального тиску у людини змінюється з віком. Систолічний тиск зростає протягом усього життя, а діастолічний зростає до 60 років. У більш старшому віці та для людей, які мають підвищений ризик розвитку артеріальної гіпертензії, рекомендується щорічний скринінг.

Аналіз на визначення глюкози в крові. Жінки, які мають генетичну схильність до цукрового діабету чи надлишкову вагу, повинні щорічно перевіряти рівень глюкози в крові та консультуватись із своїм лікарем. Жінкам віком від 45 років, котрі не мають ризиків, слід перевірятись кожні 3 роки.

Індекс маси тіла (ІМТ). Підтримання постійної нормальної ваги тіла зменшує ризик найбільш небезпечних захворювань – серцево-судинних, діабету та раку. Визначити оптимальну вагу можна за допомогою уніфікованого показника – індексу маси тіла. 

Скринінг щільності кісток. Жінки повинні починати проходити скринінг на виявлення остеопорозу з 65 років. Ті, у кого є фактори ризику розвитку остеопорозу: переломи або низька маса тіла, повинні проходити скринінг раніше.

Раннє виявлення раку молочної залози. Усім жінкам, віком від 20 років, варто щомісяця самостійно обстежувати груди. У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно звернутись до лікаря. Онкологи радять жінкам у віці 40-50 років починати проходити процедуру мамографії 1 раз на 2 роки, а жінкам після 50 років обстежуватися щорічно. Якщо є сімейна історія хвороби або інші проблеми, варто поговорити з лікарем про початок скринінгу раніше.

Раннє виявлення раку товстої кишки. Скринінг зазвичай варто починати після 50 років. Але, як і у випадку із діагностуванням раку молочних залоз, якщо є сімейна історія хвороби або інші проблеми, потрібно поговорити із лікарем про початок скринінгу раніше.

Стоматологічний огляд. Слід регулярно чистити зуби, уникати куріння, солодких страв і кожні пів року відвідувати стоматолога. 

Перевірка ліпідного профілю. Це розгорнутий скринінг ризику серцево-судинних захворювань і атеросклероз. Для жінок віком від 40 років рекомендовано регулярно перевіряти ліпідний профіль. Якщо є схильність до ризику серцевих захворювань або інсульту, варто обговорити з лікарем частоту проведення аналізу.

Скринінг раку шийки матки.  Скринінг варто починати жінкам віком від 30 років (раніше для жінок із ВІЛ). Якщо тест негативний та відсутні будь які ризики повторно здати тест можна через п’ять років.

Обстеження шкіри. Жінки повинні регулярно проводити самообстеження шкіри. Після 40 років ризик захворіти збільшується. Якщо під час самообстеження помітне нове підозріле пошкодження шкіри або родимка, яка за останні кілька тижнів змінила вигляд, варто відвідати лікаря для повного профілактичного огляду

Перевірка зору і слуху. Після 40 років ризик очних хвороб та втрати слуху значно зростає. Рекомендовано відвідувати офтальмолога та отоларинголога щорічно, навіть, якщо скарги відсутні.

На  стан  здоров’я  жінки  впливають наступні фактори...

Правильне харчування. Вживання здорового, збалансованого харчування не тільки допоможе схуднути, але й знизить ризик виникнення кількох хронічних проблем зі здоров’ям, таких як захворювання серця, діабет другого типу, рак тощо.

Правильна гідратація. Пиття великої кількості води життєво важливе для міцного здоров’я.

Регулярні заняття спортом. Насправді, люди будь-якого віку та здібностей повинні знайти способи залишатися активними. Не забудьте виконувати фізичні  вправи ,принаймні , 30 хвилин на день, п’ять днів на тиждень – якщо не кожен день – для контролю ваги та покращення здоров’я серця.

Управління стресом. Один із способів управління стресом – це регулярно займатися йогою та медитацією.

Будь-яку проблему зі здоров’ям легше попередити, ніж лікувати. Вибір розумного способу життя, своєчасне проходження профілактичних оглядів, правильне харчування,  регулярні фізичні навантаження – запорука міцного здоров’я, гарного настрою та бездоганного зовнішнього вигляду в будь-якому віці.

Наталія Петрова, лікар-акушер-гінеколог

КП «4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора