A A A K K K
для людей з вадами зору
ПОЛТАВСЬКА РАЙОННА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
Полтавська область

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ КАРІЄСУ У ДІТЕЙ

Дата: 04.06.2021 11:57
Кількість переглядів: 400

Причини розвитку карієсу у дітей

 

4 червня – Всесвітній день боротьби з карієсом. Карієс («костоїда») зубів – найбільш поширене захворювання серед дитячого населення. Це захворювання уражає від 30% до 85% дітей молодшого та старшого віку. Мало хто з батьків  знає про це, вважаючи, що лікувати молочні зуби не має сенсу, оскільки вони все одно випадуть. Це неприпустима помилка: здоров'я постійних зубів залежить від стану молочних.

Якщо нехтувати лікуванням карієсу молочних зубів, у дитини будуть стоматологічні проблеми в старшому віці. Погано розвинений щелепно-лицевий апарат, неправильний прикус, захворювання ясен – наслідки до яких призводить недбале ставлення до необхідності лікування карієсу.

Причини виникнення карієсу

Карієс – це захворювання твердих тканин зуба і виникає, коли процеси демінералізації переважають над процесами ремінералізації. Процес демінералізації тісно пов'язаний з наявністю карієсогенних бактерій і впливом кислот на тверді тканини зуба.

Поява і розповсюдження захворювання має безліч причин. Починаючи з поганої гігієни ротової порожнини і закінчуючи зловживанням солодкої їжі.

Серед основних причин виникнення і поширення карієсу в ротовій порожнині дитини є погана гігієна ротової порожнини; низька ступінь мінералізації емалі молочних зубів – причиною демінералізації можуть бути: раннє формування зубів, нестача кальцію і фтору в раціоні дитини, прийом деяких медикаментів; передача карієсу дитині від батьків, наприклад, при використанні однієї й тієї ж ложки або чашки.

Спровокувати карієс можуть захворювання, не пов'язані з ротовою порожниною, а також спадкова схильність, неправильне харчування дитини: захоплення солодкими продуктами і газованими напоями).

Серед загальних причин виникнення карієсу важливе значення має резистентність ( стійкість) організму в цілому і твердих тканин зубів зокрема до впливу зовнішніх хвороботворних чинників. Їх стійкість до захворювань формується головним чином у внутрішньоутробному періоді розвитку плода і в перше дисятиріччя  життя дитини.

Доведено, що коли мати і дитина в указані періоди живуть і працюють у сприятливій обстановці ( без нервових потрясінь) і вживають повноцінну їжу, що містить оптимальну кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин і мікроелементів, то їх організм, зокрема і зуби, більш стійкі до захворювань.

Доведено, що зуби частіше і швидше уражаються карієсом при надмірному вживанні з їжею вуглеводів, особливо – цукру. Встановлено, що вживання солодощів (смаколиків, цукерок) між сніданком, обідом і вечерею призводять до втрати апетиту. Харчування дитини стає нерегулярним і неповноцінним, що призводить до порушення мінералізації зубів та знижує стійкість до карієсу. Крім того, тривалий контакт солодощів і продуктів їх розщеплення з зубами створює сприятливі умови для росту та розмноження мікробів, змінює кількість і якість слини, що в свою чергу сприяє розвитку карієсу.

Як запобігти карієсу

Профілактика карієсу починається вже під час вагітності.  Після народження дитини профілактика карієсу не закінчується.

Стоматологи звертають увагу на кілька важливих моментів.

Батьки не повинні давати дитині предмети, які були в контакті з їх ротовою порожниною. Наприклад, не облизувати соску перед тим, як давати її дитині, тому що таким чином здійснюється передача бактерій.

Із появою у дитини перших молочних зубів гігієнічний догляд повинен передбачати використання зубної щітки і спеціальної пасти, яку допоможе підібрати дитячий лікар-стоматолог.

Перше відвідування стоматологічного кабінету повинне проводитися у віці до 1 року, а наступні візити – кожні шість місяців. Для початку краще всього зробити адаптаційний візит, під час якого дитина зустрінеться з лікарем, подивиться на інструменти, сяде у стоматологічне крісло. Якщо необхідне проведення нетермінової стоматологічної маніпуляції, краще відкласти її до наступного візиту, щоб перший був пов'язаний з позитивними емоціями.

Карієс – серйозне захворювання, але йому можна й потрібно запобігти.

Якщо недуга вразила зубки, не зволікайте з відвідуванням дитячого стоматолога.

Валентина Товма, медичний директор КП

«Міська дитяча клінічна стоматологічна поліклініка Полтавської міської ради»;

Олена Бублик, завідувач лікувального відділення КП «Міська дитяча клінічна стоматологічна поліклініка Полтавської міської ради»

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора